Desmit akmens sveces rakstnieka simtgadei
Sveces var veidot no vaska, no zīlēm, no papīra, no sapņiem,... Mēs, Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolotāji un skolēni, tās rakstnieka simtgades gadā veidojām no akmens. Katram bija uzdevums atnest vienu laukakmeni, kopā klasē tos izpētīt un apskatīt. Tad likt akmentiņu pie akmentiņa un „izaudzēt” desmit sveces. Tieši tik klašu komplektu ir mūsu skolā. Simboliski desmit sveces, katra nozīmē desmitgadi, un kopā –simts, tieši tik gadu šogad būtu palicis rakstniekam Jānim Klīdzējam.
Kāpēc izvēlējāmies akmentiņus? Tie pieejami katram bērnam. Tie it kā mudina: „Nu pacel mani, apbrīno, novērtē, apskati...” Arī romānā „Cilvēka bērns” mazais Boņs Murdulas krastos spēlējas ar akmentiņiem: „Viņš apklust un sāk lasīt saujā akmentiņus. Ir zili, zaļi, balti, pelēki, sarkani, dzelteni, citi pat sudraba krāsā... Apsēdies pie akmentiņiem Boņs atkal sāk tos lasīt un liek rindās pa divi. Te ir kāzas, Boņs domā. Tu – tas baltais, tu esi Bibuks. Tu – tas dzeltenais, neglītais, tu esi greizais Aleksis. Un dzelteno Aleksi viņš noliek blakus baltajam Bibukam. Tad nāk panāksnieki. Tu – zilais, tu esi mūsu tēvs. Un tu – sarkanais, tu esi māte. Abi glīti. Stājieties rindā ... Tad Boņs pamana akmentiņu sudraba krāsā. Kas Tu tāds esi? Tu esi viens pats. Vai Tu zini, kas tu esi? Kā Tu vari nezināt, ka tu esi es!.” Rakstnieks vairākkārt savā romānā apraksta akmens īpašības, salīdzina tās ar cilvēka rakstura īpašībām. Pirmo reizi akmens sveces mūsu skolā aizdedzām oktobrī - Sveču mēnesī par godu mūsu senču veļiem un par piemiņu mūsu bijušajam skolniekam, izcilajam rakstniekam Jānim Klīdzējam. Pārrunājām, ko nozīmē latviešiem veļu laiks un senču piemiņa. Lasījām citātus no J.Klīdzēja romāna „Cilvēka bērns”, skatījāmies nelielu iestudējumu 8.a klases izpildījumā, domājām par to, kas mēs esam – vai sudraba krāsā?
Vēlreiz sveces degsim Ziemassvētkos, februārī - Sveču dienā un maijā- rakstnieka jubilejā. Lai deg par piemiņu rakstnieka simtgadei!
Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas direktore
Silvija Freiberga
Bildes