SAKSTAGALA JĀŅA KLĪDZĒJA PAMATSKOLAS SKOLĒNI IMPROVIZĒ EBREJU PASAKU!

Projekts “Ebreji Rēzeknē” ir jauns izaicinājums izpētīt un iepazīties ar ebreju tautas kultūru, tradīcijām un folkoru. Tajā iesaistījās arī Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēni un dažādu mācību jomu un metodisko komisiju skolotāji.

Septembra sākumā 8.klases skolēni lasīja pasakas, izvērtēja un analizēja tās. Pārsteidza atttēlotā ebreju tautas sadzīve, kultūrvide un kolorīts, kas prasmīgi savijās ar pasaku sižetu, asprātībām un dzīves gudrību.

Tā kā projektā bija paredzēta vienas pasakas fotoiestudēšana, izvēlējāmies pasaku “Patiesība vienmēr uzpeld virspusē”. Fotosesijas sagatavošanas procesā bija jāpiemeklē tērpi, jāizmanto informācija un fotogrāfijas, kas tuvinātu reālajam ebreju pasakas tēla veidolam. Telpu izvēlei un to iekārtojumam – dažādiem priekšmetiem – butaforijām arī bija svarīga nozīme vietas un laika tēlojumā – smaržvielu un eļļas veikals, zēnu tiesas spēle pagalmā, strīda izšķiršana” sinagogā”, peldošie tauki bļodā ar monētām, kā pierādījums tam, ka nauda pieder eļļas tirgotājam u.c. Taču vissvarīgākais bija atspoguļot pasakas galveno domu fotogrāfijās. Šoreiz tā bija jauno aktieru spēle un improvizācija: atrast vietu, pozu,iesaistīt mīmiku un žestus, lai radītu dzīvus tēlus kustībā, darbībā, sarunās, taču bez skaņas un mirkļa sastingumā. Tas lieliski izdevās 8.klases skolēniem: V.Kolesnikovam, I. Andronovam, R.Kubeckim, A.Kitovai, A.Krolei, I.Asačei, T.Rastopčinai un 6.klases zēniem : D.Maričam, R.Rundānam, D.Rastopčinam un A.Krivenko.

27.septembrī skolā ieradās profesionālais fotogrāfs A.Lebeds, ar kura palīdzību tika piemeklētas veiksmīgākās pozas un vietas, izskanēja ieteikumi emociju demonstrēšanai un izteiksmībai. Fotosesiju atbalstīja, palīdzēja sagatavoties un iejutās režisoru lomās skolājas A.Cercene un S.Ivanovska.

Vienas stundas laikā gaisā virmoja emocionāls pacēlums un gandarījums, ka jaunajiem māksliniekiem izdevās pārspēt sevi – iejusties tēlā un situācijā, nepārspīlēt, bet izspēlēt patiesi, lai fotogrāfijas izstāstītu notikumu būtību. Protams, fotogrāfa profesionālā prasme un pieredze lieti iederēsies veiksmīgāko fotogrāfiju atlasē, kas kļūs par lielisku pasakas prezentācijas materiālu.

Paldies visiem, kas atbalstīja un iesaistījās ebreju pasakas fotokolāžas tapšanā!

Sanita Ivanovska

latviešu val. un lit. skolotāja

2019-10-04 10:09  |  Skatīts: 141x         Ieteikt draugiem       TweetMe